Przykładowa strona

10 niezwykłych miejsc, które musisz zobaczyć w Karkonoszach


1. Latające talerze na Śnieżce (Karpacz)

karkonosze

Śnieżka z 1602 m n.p.m. to najwyższy szczyt Karkonoszy, który króluje nad Kotliną Jeleniogórską i jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Karkonoszach. Przy sprzyjających warunkach widoki na okolice sięgają nawet do 200km.

Punktem rozpoznawalnym Śnieżki są trzy latające spodki tzw. „Hołdyski”, które zbudowano na przełomie lat 60/70 zeszłego wieku. Jak na ten czas był to rewolucyjny projekt, który na Śnieżkę ściągał wielu turystów i naukowców.

W najwyższym ze spodków znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne, które w 2009 roku omal nie odleciało w kosmos. Górna część obserwatorium obsunęła się na ziemię. Nikomu się nic nie stało, a dysk odbudowano.

Na remont czeka jeszcze dolny dysk, w którym mieściła się kiedyś część turystyczna z bufetem i toaletą. Niestety na remont brak jest pieniędzy i pomysłu, więc warto się pośpieszyć, zanim obiekt kompletnie ulegnie zdewastowaniu.

2. Wodospad Szklarki (Piechowice-Szklarska Poręba)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Będąc w Karkonoszach warto wybrać się na wędrówkę wzdłuż Wąwozu Szklarki. W jego środkowej części położony jest drugi co do wielkości wodospad polskich Karkonoszy: Wodospad Szklarki. Strumień Szklarki spada do wąwozu z wysokości 13,5 metrów.

Poniżej wodospadu znajduje się malownicze schronisko PTTK „Kochanówka”, w którym pokrzepić się można pyszną „Malinówką”.

3. Świątynia Wang (Karpacz)

unnamed (1)

U podnóża Karkonoszy w Karpaczu znajduje się niepowtarzalna budowla – Kościół Wang. Jest to najstarszy drewniany kościół w całym kraju. Jednak już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że budowla ma egzotyczne ozdoby: uskrzydlone smoki, węże i lwy. Skąd te motywy w polskim kościele?

Budowla pochodzi z Norwegii, a do Karkonoszy sprowadził ją król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Warto również dodać, że do budowy kościoła nie użyto ani jednego gwoździa, a jego wnętrze zdobią liczne rzeźby z epoki Wikingów. Naprawdę warto odwiedzić to egzotyczne miejsce!

4. Śnieżne Kotły (Szklarska Poręba)

sniezne-kotly-6

Śnieżne Kotły to wytwór ostatniego zlodowacenia bałtyckiego z epoki plejstocenu, które trwało od 115 tys. do 11,7 tys. lat temu. Na ich terenie spotkać można rzadkie gatunki roślin, spotykane w klimacie alpejskim. Z tego powodu Śnieżne Kotły objęto ścisłym rezerwatem przyrody.

Śnieżne Kotły składają się z dwóch kotłów: Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła. Obydwa kotły oddziela od siebie skalista grzęda.

Nad krawędzią kotłów stoi stacja przekaźnikowa,  która była kiedyś najstarszym schroniskiem Karkonoszy.

5. Wodospad Kamieńczyka (Szklarska Poręba)

wodospad_kamienczyka_rafal_kotylak_1

Jednym z najpiękniejszych wodospadów Karkonoszy jest Wodospad Kamieńczyka. Według legendy wodospad powstał z łez siedmiu rusałek. Kamieńczyk to również najwyższy wodospad Karkonoszy. Jego próg leży na wysokości 843 metrów n.p.m. Spada on specyficznym zygzakiem z wysokości 27 m do malowniczego wąwozu.

To tutaj nakręcono parę scen do ekranizacji znanej powieści C. S. Lewisa. Opowieści z Narnii. Aura Kamieńczyka jest faktycznie jak z baśni!

6. Zapora na Łomnicy (Karpacz)

Zapora_na_Łomnicy_-_dół

Będąc w Karkonoszach warto również odwiedzić zaporę wodną w Karpaczu, którą zbudowano na początki 19 wieku, aby poskromić dziką moc rzeki Łomnica. Przed powstaniem zapory rzeka kilkakrotnie bezlitośnie zalewała obszary mieszkalne Karpacza.

Nad zaporą znajduje się kamienny mostek, z którego podziwiać można spienione wody Łomnicy. Jest to świetne miejsce na romantyczne spacery.

7. Schronisko Samotnia (Karpacz)

unnamed

Samotnia to szczególnie romantyczne schronisko, które położone jest w Kotle Małego Stawu. Jego historia sięga 17-tego wieku, kiedy to wybudowano tutaj górską chatę, którą zamieszkiwali pasterze kóz.

Do schroniska wiedzie jeden z najbardziej uczęszczanych i malowniczych szlaków Karkonoszy z Świątyni Wang aż na Śnieżkę. W bufecie pokrzepić się można tradycyjną polską kuchnią, skorzystać z biblioteki i internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *